انواع فر را بشناسید!

فر که امروزه در آشپزخانه های ایرانی رواج یافته است تقریبا می توان گفت جزء یکی از اجزای اصلی آشپزخانه محسوب می شود.آشپزخانه مهمترین بخش هر خانه است که اعضای خانواده مدت زیادی از زمان خود را در آن سپری می کنند.

فر آشپزخانه از جمله لوازم خانگی است که از آن برای پخت کیک، پیتزا و شیرینی استفاده شده و هر خانم خوش سلیقه ای به آن نیاز دارد.

نوع و کیفیت فر یکی از عوامل بسیار مهم در شیرینی پزی چه در سطح حرفه ای و چه در سطح خانگی، داشتن یک فر استاندارد با کیفیت مناسب است.در واقع اگر در پخت شیرینی و کیک مشکل دارید اول از همه از استاندارد بودن فر مطمئن شوید.

معرفی با انواع فر

1)فرسنتی:

این نوع فر شبيه تنور نانوایی است که با هرنوع سوختی گرم می شود. شخص قناد سینی های حاوی شیرینی را به وسیله پارو در تنور گذاشته یا خارج می کند. حرارت فر براساس تجربه قناد، به وسیله کن و زیاد کردن مقدار مواد سوختنی تنظیم می شود. این نوع فر در قدیم کاربرد بیشتری داشت.

2)فر صنعتی:

با توجه به نام فر، می توان حدس زد که از این نوع فر بیشتر در کارگاه های قنادی برای پخت کیک و شیرینی در حجم زیاد استفاده می شود.

فرهای صنعتی دو نوع هستند:
الف. فرچندطبقه:

علاوه بر پخت شیرینی، برای پخت نان های فانتزی هم قابل استفاده به هم هستند.

از مزایای آن می توان به پخت همزمان چندین نوع شرینی، پرکردن فر به صورت نیمه اتوماتیک و پایین بودن هزینه گرم کردن اشاره کرد

ب. فر طبقه ای با پایه متحرک:

شامل دو قسمت (مشعل و قسمت پخت) است. حرارت در این فر غیرمستقیم و دورانی است.

از مزایای آن می توان به طبقات فلزی قابل انتقال به داخل فر، انبار و یا فروشگاه، امکان تنظیم فاصله بین طبقات بر اساس نوع شیرینی و استفاده انرژی در بالاترین درجه ممکن اشاره کرد

3)فرهای خانگی:

امروزه در هر خانه ای یک نمونه از انواع فر خانگی موجود است. این نوع فرها معمولا دارای یک مشعل در کف محفظه و یک مشعل در سقف (گریل) هستند.

فرهای خانگی دو نوع هستند:
الف. فر مجزا:

این نوع فر فقط دارای یک محفظه است. این محفظه را می توان برا اساس دکوراسیون آشپزخانه روی دیوار یا در جایی دیگر نصب کرد. حرارت به وسیله یک فن قوی در فضای محفظع جابجا می شود. چون این فر دارای فن می باشد، اغلب سرویس کننده های این فرها پیشنهاد می کنند درجه حرارت ۱۰ تا ۲۰ درجه کمتر از دستورتهیه کیک تنظیم شود.

ب. فرگاز:

شامل محفظه در قسمت پایین و شعله های خوراک پزی در سطح خارجی و روی محفظه فر قرار دارد.

از آنجا که پیچ تنظیم حرارت فر براساس فارنهایت یا سانتیگراد است، می توان به وسیله فرمول های زیر این دو عدد را به یکدیگر تبدیل کرد:

F=۹.۵C+۳۲

C =(F-32) *5.9

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.